Jonasz Burczy

Blog podróżnika

Dodano: 12-05-2018
Odsłon: 101
Komentarzy: 2

Kraj: Arktyka/Antarktyda

Ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że kwestie te mogą sprawiać sporo trudności, więc postanowiłem napisać kilka słów na ten temat. Niech to będzie taka pigułka, wprowadzenie do głębszej, fascynującej i już pełnowymiarowej podróży w nieznane, której mam nadzieję doświadczycie.

Zacznijmy zatem od tego co znajduje się na krańcach południowej półkuli, a co na północy. Otóż na południu położona jest Antarktyka, a na północy Arktyka. Antarktyka składa się z kontynentu czyli Antarktydy - lądu pokrytego lądolodem oraz wysp, lodowców szefowych, gór lodowych i oczywiście wody Oceanu Południowego. Arktyka to już zupełnie odmienny twór. W przeważającej części jest to pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego położona wokół bieguna północnego oraz fragmenty najdalej na północ wysuniętych lądów. Oprócz tego, że Antarktyka to w dużej części ląd, a Arktyka to głównie dryfujący lód, istnieje jeszcze kilka ważnych różnic. Przedstawię trzy z nich.

Zacznę od kwestii przynależności terytorialnej poszczególnych obszarów. Antarktyka, mimo roszczeń wielu krajów jest miejscem bezpaństwowym, a jej status polityczny i środowiskowy regulowany jest przez Traktat antarktyczny, który gwarantuje jej neutralny charakter. Arktyka nie ma tyle szczęścia. Status prawny skutego lodem oceanu nie jest do końca uregulowany, a obszary kontynentalne Arktyki podlegają jurysdykcji konkretnych państw co może niestety nieść ze sobą pewne ryzyka dla środowiska. Kolejną istotną różnicą miedzy północą a południem jest kwestia występowania na tych terenach ludów rdzennych. Na południu, czyli Antarktyce nigdy takowych nie było. Wszyscy ludzie, którzy tam mieszkali i mieszkają w bazach polarnych przybyli z zewnątrz. Z północą jest inaczej. Arktykę zamieszkują rdzenne ludy. Wszyscy z nas słyszeli o Eskimosach, dzisiaj częściej nazywanych Innuitami, najbardziej znanych mieszkańcach dalekiej północy. Przy tej okazji warto podzielić się pewną ciekawostką, otóż obecność ludzi miała i ma istotny wpływ na zachowanie zwierząt. W Antarktyce zwierzęta, z krótkimi wyjątkami, nie mają złych doświadczeń z człowiekiem. W związku z tym nie boją się i często podchodzą lub podpływają bardzo blisko. W Arktyce jest zupełnie inaczej. Pierwotne ludy arktyczne aby przeżyć musiały polować. Przez wieki wpływało to na ewolucje żyjących tam zwierząt i ostatecznie doprowadziło do tego, że rodzący się na północy zwierzak od pierwszych dni życia wie, że człowiek to wróg. Utrudnia to ogromnie kontakt z dziką przyrodą, gdyż zwierzęta po prostu unikają ludzi.

Trzecią chyba najbardziej spektakularną różnicą między Arktyką i Antarktyką jest kwestia żyjących tam bardzo odmiennych gatunków zwierząt. Sympatyczne, zabawnie kołyszące się na nogach pingwiny, żyją na południowej półkuli, głównie w Antarktyce. Lampart morski, mój ulubiony obiekt fotograficzny zimnych wód polarnych, ten sam którego obraz możecie Państwo zobaczyć na okładce mojej książki, to foka która występuje tylko i wyłącznie w Antarktyce i jest moim zdaniem jej największą atrakcją nurkową. Zupełnie inaczej jest z niedźwiedziami polarnymi, również bohaterami mojej książki.

Żyją one tylko na północy w Arktyce i nie sposób spotkać ich w naturalnych warunkach w innym miejscu na ziemi. Warto wspomnieć o wielorybach grenlandzkich, białuchach, czy narwalach, bardzo rzadkich gatunkach zwierząt które występują również tylko w lodowatych wodach półkuli północnej. Na pozór mogłoby się wydawać, że w zasadzie Arktyka i Antarktyka są bardzo podobne: lód, śnieg i zimno. Tymczasem w rzeczywistości są inne. Wydaje się, że te kilka liter różniących nazwę obu miejsc to nie tylko wskazanie na położenie po przeciwnej stronie globu, ale także podkreślenie szeregu fundamentalnych różnic decydujących o ich specyfice i odmienności.


♥ Racuchy z miodem i bekon z fasolą, pyszności! ♥

Komentarze:

28/05/2018

Jonasz Burczy:

Familoki?

18/05/2018

### Janusz Turystyki ###:

Cioooooto są lodowce szefowe? Ciooo?

Blogów: 1
Blog podróżnika Piotr

Mediolan

Kraj: Włochy, wpis do dziennika: 2018-03-18 19:56:04

Krótki wyjazd weekendowy do Mediolanu z jednym noclegiem na miejscu. Oprócz zwiedzania dobre jedzenie: - DeSantis pannini (oprócz świetnego pannini warto rzucić okiem na zdjęcia bywalców) - ristorante da Cecco (spaghetti zapiekane pod ciastem z pizzy) - osteria Fara (akurat... zobacz cały wpis

Blogów: 1
Blog podróżnika Emilia

Brenta

Kraj: Włochy, wpis do dziennika: 2017-08-20 18:40:56

Val di Sole,Dolomity Brenta,sierpien 2017. W programie m.in Ragoli,Tuenno,Moveno,Terlago, Park Narodowy Stelvio,Monte Vios zobacz cały wpis

Blogów: 4
Blog podróżnika Anna

Kreta

Kraj: Grecja, wpis do dziennika: 2017-06-26 14:11:01

Kreta -upał nie dawał zyc i w dzien i w nocy i o 5 rano,bardzo duża wilgotność.Nie szło w ciągu dnia nic zwiedzać tylko plazing który srednio mnie kręci. Chodzilismy po miescie i wioskach w górach w nocy ale też... zobacz cały wpis