Jonasz

Blog podróżnika

Dodano: 12-05-2018
Odsłon: 147
Komentarze: 2

Kraj: Arktyka/Antarktyda

Ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że kwestie te mogą sprawiać sporo trudności, więc postanowiłem napisać kilka słów na ten temat. Niech to będzie taka pigułka, wprowadzenie do głębszej, fascynującej i już pełnowymiarowej podróży w nieznane, której mam nadzieję doświadczycie.

Zacznijmy zatem od tego co znajduje się na krańcach południowej półkuli, a co na północy. Otóż na południu położona jest Antarktyka, a na północy Arktyka. Antarktyka składa się z kontynentu czyli Antarktydy - lądu pokrytego lądolodem oraz wysp, lodowców szelfowych, gór lodowych i oczywiście wody Oceanu Południowego. Arktyka to już zupełnie odmienny twór. W przeważającej części jest to pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego położona wokół bieguna północnego oraz fragmenty najdalej na północ wysuniętych lądów. Oprócz tego, że Antarktyka to w dużej części ląd, a Arktyka to głównie dryfujący lód, istnieje jeszcze kilka ważnych różnic. Przedstawię trzy z nich.

Zacznę od kwestii przynależności terytorialnej poszczególnych obszarów. Antarktyka, mimo roszczeń wielu krajów jest miejscem bezpaństwowym, a jej status polityczny i środowiskowy regulowany jest przez Traktat antarktyczny, który gwarantuje jej neutralny charakter. Arktyka nie ma tyle szczęścia. Status prawny skutego lodem oceanu nie jest do końca uregulowany, a obszary kontynentalne Arktyki podlegają jurysdykcji konkretnych państw co może niestety nieść ze sobą pewne ryzyka dla środowiska. Kolejną istotną różnicą miedzy północą a południem jest kwestia występowania na tych terenach ludów rdzennych. Na południu, czyli Antarktyce nigdy takowych nie było. Wszyscy ludzie, którzy tam mieszkali i mieszkają w bazach polarnych przybyli z zewnątrz. Z północą jest inaczej. Arktykę zamieszkują rdzenne ludy. Wszyscy z nas słyszeli o Eskimosach, dzisiaj częściej nazywanych Innuitami, najbardziej znanych mieszkańcach dalekiej północy. Przy tej okazji warto podzielić się pewną ciekawostką, otóż obecność ludzi miała i ma istotny wpływ na zachowanie zwierząt. W Antarktyce zwierzęta, z krótkimi wyjątkami, nie mają złych doświadczeń z człowiekiem. W związku z tym nie boją się i często podchodzą lub podpływają bardzo blisko. W Arktyce jest zupełnie inaczej. Pierwotne ludy arktyczne aby przeżyć musiały polować. Przez wieki wpływało to na ewolucje żyjących tam zwierząt i ostatecznie doprowadziło do tego, że rodzący się na północy zwierzak od pierwszych dni życia wie, że człowiek to wróg. Utrudnia to ogromnie kontakt z dziką przyrodą, gdyż zwierzęta po prostu unikają ludzi.

Trzecią chyba najbardziej spektakularną różnicą między Arktyką i Antarktyką jest kwestia żyjących tam bardzo odmiennych gatunków zwierząt. Sympatyczne, zabawnie kołyszące się na nogach pingwiny, żyją na południowej półkuli, głównie w Antarktyce. Lampart morski, mój ulubiony obiekt fotograficzny zimnych wód polarnych, ten sam którego obraz możecie Państwo zobaczyć na okładce mojej książki, to foka która występuje tylko i wyłącznie w Antarktyce i jest moim zdaniem jej największą atrakcją nurkową. Zupełnie inaczej jest z niedźwiedziami polarnymi, również bohaterami mojej książki.

Żyją one tylko na północy w Arktyce i nie sposób spotkać ich w naturalnych warunkach w innym miejscu na ziemi. Warto wspomnieć o wielorybach grenlandzkich, białuchach, czy narwalach, bardzo rzadkich gatunkach zwierząt które występują również tylko w lodowatych wodach półkuli północnej. Na pozór mogłoby się wydawać, że w zasadzie Arktyka i Antarktyka są bardzo podobne: lód, śnieg i zimno. Tymczasem w rzeczywistości są inne. Wydaje się, że te kilka liter różniących nazwę obu miejsc to nie tylko wskazanie na położenie po przeciwnej stronie globu, ale także podkreślenie szeregu fundamentalnych różnic decydujących o ich specyfice i odmienności.


♥ Racuchy z miodem i bekon z fasolą, pyszności! ♥

Komentarze:

28/05/2018

Jonasz:

Familoki?

18/05/2018

### Janusz Turystyki ###:

Cioooooto są lodowce szefowe? Ciooo?

Blogów: 1
Blog podróżnika Michał

I LOVE NEW YORK

Kraj: Stany Zjednoczone, wpis do dziennika: 2014-07-15 20:17:34

od samego początku gdy ta myśl wpadła mi do głowy że Nowy Jork to mój kolejny cel życia wiedziałem że nie będę żałować i nigdy tej podróży nie zapomnę, od pierwszych sekund po wylądowaniu wiedziałem że TO JEST TO, uwielbiam... zobacz cały wpis

Blogów: 4
Blog podróżnika Maja

Korfu w czerwcu

Kraj: Grecja, wpis do dziennika: 2018-06-12 23:08:24

Na początku czerwca pojechałam na Korfu ...w ostatnim możliwym terminie ..super last minute. Korfu jest malowniczo zielone, ale też swojskie i niezbyt formalne. W kuchni można zjeść wspaniałe owoce morza z czego korzystaliśmy, pyszną musakę, greckie wino nie zostawia przykrych... zobacz cały wpis

Blogów: 15
Blog podróżnika Martino

Objazdówka po Sycylii 2016

Kraj: Włochy, wpis do dziennika: 2016-08-17 19:57:54

Jak zrodził się pomysł? Hmm pomysłów to ja mam 100 na minutę, więc nawet dokładnie nie pamiętam. Na pewno była rozmowa na „skajpaju” z zapoznaną już dużo wcześniej na Olneo – Kasią, z którą kilka podróży odbyłem i myśl, że... zobacz cały wpis