⚠️
Przestarzała przeglądarka
Twoja przeglądarka lub system operacyjny jest zbyt stary, aby poprawnie wyświetlić tę stronę.

Zaktualizuj iOS / Android do najnowszej wersji lub zmień przeglądarkę na Chrome lub Firefox.

Jesteś w drodze...

Olneo
Magda

Liguria w 4,5 dnia

Włochy

12.01.2020 2868 Wyświetleń 13 Zdjęć Magda 3 Albumów
Zobacz galerię (13)
+7
Cinque Terre - pięć miasteczek przytulonych do skalnych klifów na riwierze liguryjskiej. Były ubogimi osadami rybackimi, dopiero budowa linii kolejowej sprawiła, że miasteczka zyskały łączność ze światem. Obecnie aby zobaczyć Riomaggiore, Cornillę, Manarolę, Vernazzę i Monterosso turyści wykorzystują właśnie pociąg. I ja też tak zrobiłam - po noclegu w Levanto kupiłam Cinque Terre Card, która jest biletem kolejowym i jednocześnie biletem wstępu do Parku Narodowego. Karta pozwala wysiadać na dowolnej stacji i wsiadać ponownie do pociągu dowolną ilość razy, dzięki czemu można zwiedzić wszystkie miasteczka. Polecam zachód słońca w Manaroli - miejscówka do fotografowania jest obszerna i zmieści wszystkich chętnych fotografów, których gromadzi się tu całkiem sporo każdego wieczoru.
Niestety ciągle nieczynna jest Ścieżka Miłości, która została zniszczona przez lawinę błotną parę lat temu, tak więc obecnie (2020) można przejść wybrzeżem jedynie z Cornilla do Vernazza i z Vernazza do Monterosso. Wymagane są górskie buty, ścieżka bywa stroma i czasami tak wąska, że aby minąć się z idącymi z naprzeciwka trzeba stanąć bokiem i wciągnąć brzuch :). Jest tam więcej górskich ścieżek, ale żeby je poznać, to chyba trzeba być w Cinque Terre co najmniej 3 dni
Przy okazji wizyty w Ligurii pojechałam do Genui - to wielkie portowe miasto z morskimi tradycjami, a po drodze jest słynne Portofino i Rapallo. To eleganckie i drogie miejsca, ale warto zatrzymać się i pospacerować.
Jeszcze dalej na północ leży Bogliasco - urocze miasteczko, gdzie jest niewielu turystów, a atmosfera sielska i ceny w restauracji zdecydowanie niższe, niż w Cinque Terre i jedzenie smaczniejsze.
Od strony praktycznej:
- Lepiej się nie wybierać samochodem do Cinqueterre - to nie ma sensu, bo nie ma gdzie zaparkować, kolej to zdecydowanie lepszy wybór;
- Jeden dzień wystarczy, by odwiedzić wszystkie miasteczka, ale może być mało czasu na plażowanie i kąpiel w Monterosso;
- W Cinque Terre noclegi są drogie, lepiej spać np w Levanto;
- Dolot - niestety nie znalazłam połączenia do Genui, poleciałam do Bergamo i stamtąd wynajętym samochodem prosto do Levanto.

Podsumowanie / Wskazówki

Cinque Terre - miasteczka i turystyczne ścieżki
Portofino
Rapallo
Genua - stare miasto, port, akwarium, galeon - bardzo drogi rekwizyt z filmu "Piraci" Romana Polańskiego,
Bogliasco

Komentarze (0)

Dbamy o Twoją prywatność

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia najlepszej jakości usług oraz w celach analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

Opuszczasz Olneo

Ten link prowadzi do zewnętrznej strony:

Olneo nie odpowiada za treści na zewnętrznych stronach.