Magda

Blog podróżnika

Liguria w 4,5 dnia
Włochy 2
Dodano: 12/01/2020
Odsłon: 29
Komentarze: 0Cinque Terre - pięć miasteczek przytulonych do skalnych klifów na riwierze liguryjskiej. Były ubogimi osadami rybackimi, dopiero budowa linii kolejowej sprawiła, że miasteczka zyskały łączność ze światem. Obecnie aby zobaczyć Riomaggiore, Cornillę, Manarolę, Vernazzę i Monterosso turyści wykorzystują właśnie pociąg. I ja też tak zrobiłam, po noclegu w Levanto kupiłam Cinque Terre Card, która jest biletem kolejowym i jednocześnie biletem wstępu do Parku Narodowego. Pozwala ona wysiadać na dowolnej stacji i wsiadać ponownie do pociągu dowolna ilość razy, dzięki czemu można zwiedzić wszystkie miasteczka. Polecam zachód słońca w Manaroli, ale nie z widokiem na słońce, ale na jego promienie odbijające się o domy miasteczka. Miejscówka do fotografowania jest obszerna i zmieści wszystkich chętnych fotografów, których gromadzi się tu sporo.
Niestety ciągle nieczynna jest Ścieżka Miłości, która została zniszczona przez lawinę błotną pare lat temu, tak więc obecnie (2020) można przejść wybrzeżem jedynie z Cornilla do Vernazza i z Vernazza do Monterosso. Wymagane są górskie buty, ścieżka bywa stroma i czasami tak wąska, że aby minąć się z idącymi z naprzeciwka trzeba stanąć bokiem i wciągnąć brzuch :). Jest tam więcej górskich ścieżek, ale żeby je poznać, to chyba trzeba być w Cinque Terre co najmniej 3 dni
Przy okazji wizyty w Ligurii pojechałam do Genui - to wielkie portowe miasto z morskimi tradycjami, a po drodze jest słynne Portofino i Rapallo. Drogie miejsca, ale zatrzymać się i pospacerować warto.
Jeszcze dalej na północ leży Bogliasco - urocze miasteczko, gdzie jest niewielu turystów, a atmosfera sielska i ceny w restauracji zdecydowanie niższe, niż w Cinque Terre i jedzenie smaczniejsze.
Od strony praktycznej:
- Lepiej się nie wybierać samochodem do Cinqueterre - to nie ma sensu, bo nie ma gdzie zaparkować.
- Jeden dzień wystarczy, by odwiedzić wszystkie miasteczka, ale może być mało czasu na plażowanie i kąpiel w Monterosso.
- W Cinque Terre jest drogo, lepiej spać np w Levanto.
- Dolot - niestety nie znalazłam połączenia do Genui, poleciałam do Bergamo i stamtąd wynajętym samochodem prosto do Levanto.Cinque Terre - miasteczka i turystyczne ścieżki
Portofino
Rapallo
Genua - stare miasto, port, akwarium, galeon - rekwizyt w Piratach Polańskiego,
Bogliasco
Album podróżnika

Krzysztof

Dodano albumów: 10
2016-08-19 08:37:50
Album podróżnika

Andrzej

Dodano albumów: 1
2016-08-26 14:41:15
Album podróżnika

Leszek

Dodano albumów: 2
2019-07-27 01:23:59
Album podróżnika

Maja

Dodano albumów: 5
2018-06-12 23:08:24