Wizyty w tropikach – niegdyś dla wielu niedostępne, dziś już nieco spowszedniały. Mimo postępu medycyny egzotyczne podróże wciąż jednak wiążą się z ryzykiem wielu groźnych chorób. Co zrobić, by z tropikalnej wyprawy przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia?

Rejony, gdzie możemy zarazić się którąś z niewystępujących u nas niebezpiecznych chorób, to obszary równikowe i okołozwrotnikowe – Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, Ameryka Łacińska oraz Afryka Subsaharyjska.

Co czai się w tropikach?
Jesteśmy narażeni przede wszystkim na zakażenia wywołane przez pierwotniaki, bakterie i wirusy. Do infekcji dochodzi najczęściej przez ugryzienie owada (głównymi roznosicielami patogenów są komary) lub drogą pokarmową. Najgroźniejsze z nich to: malaria, denga (gorączka krwotoczna), żółta gorączka (pot. żółta febra), cholera, ameboza, leiszmanioza, występujące w wielu odmianach filariozy, wścieklizna, dur brzuszny oraz japońskie zapalenie mózgu. W niesprzyjających warunkach i bez podjęcia szybkiego specjalistycznego leczenia mogą one zakończyć się śmiercią.
Ryzyko dla zdrowia niosą także: zespół larwy skórnej wędrującej, choroba Chagasa, błonica, polio, tężec, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typów A i B, a także inne choroby pasożytnicze, takie jak zakażenie włosogłówką czy węgorkiem jelitowym. Ich obszary występowania oraz odmiany różnią się w zależności od rejonu świata – niektóre występują endemicznie tylko w Afryce, w przypadku innych największego ryzyka doświadczymy np. w Azji Południowo-Wschodniej.
Wszystkie łączy jedno: co do zasady doskonale rozwijają się w temperaturze powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, dlatego ostrożność należy zachować we wszystkich krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Szczepić się przed podróżą?
Tylko na niektóre z egzotycznych chorób można uodpornić się przed wyjazdem. Poza błonicą i tężcem, na które szczepienia są w Polsce obowiązkowe, możemy szczepić się na żółtą gorączkę, WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, zakażenia meningokokowe oraz japońskie zapalenie mózgu.
Szczepienie na żółtą gorączkę wymagane jest w wielu krajach tropikalnych i bez potwierdzenia tego faktu (wpisu w Międzynarodowej Książeczce Szczepień) nie uda nam się przekroczyć granicy. Przyjęcie pozostałych zazwyczaj nie jest obowiązkowe, ale bardzo często zalecane.
O zabezpieczeniu się pomyślmy co najmniej 2-3 miesiące przed wyjazdem. To okres, w którym powinniśmy udać się na konsultację lekarską, zaszczepić i uzyskać odporność. Pamiętajmy, że niektóre szczepionki wymagają przyjęcia więcej niż jednej dawki w pewnych odstępach czasu.

***
Cały raport o egzotycznych podróżach przeczytasz w listopadowym wydaniu magazynu „Podróże”.


Dołącz do Olneo!

Jak szybko znaleźć towarzysza podróży


Oto kilka porad co zrobić aby szybko znaleźć osobę która zainteresuje się wyjazdem właśnie z Tobą.   Profil w serwisie dla podróżników Olneo.pl powinien mieć miłe dla oka zdjęcie przedstawiające nasz wizerunek.

Czytaj więcej

Jak zwiedzać świat, czyli 100 Pomysłów Na Podróżowanie


Chyba nie ma człowieka na ziemi, który nie marzyłby o dalekich podróżach, i przygodach z nimi zw...

Czytaj więcej