Wizyty w tropikach – niegdyś dla wielu niedostępne, dziś już nieco spowszedniały. Mimo postępu medycyny egzotyczne podróże wciąż jednak wiążą się z ryzykiem wielu groźnych chorób. Co zrobić, by z tropikalnej wyprawy przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia?

Rejony, gdzie możemy zarazić się którąś z niewystępujących u nas niebezpiecznych chorób, to obszary równikowe i okołozwrotnikowe – Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, Ameryka Łacińska oraz Afryka Subsaharyjska.

Co czai się w tropikach?
Jesteśmy narażeni przede wszystkim na zakażenia wywołane przez pierwotniaki, bakterie i wirusy. Do infekcji dochodzi najczęściej przez ugryzienie owada (głównymi roznosicielami patogenów są komary) lub drogą pokarmową. Najgroźniejsze z nich to: malaria, denga (gorączka krwotoczna), żółta gorączka (pot. żółta febra), cholera, ameboza, leiszmanioza, występujące w wielu odmianach filariozy, wścieklizna, dur brzuszny oraz japońskie zapalenie mózgu. W niesprzyjających warunkach i bez podjęcia szybkiego specjalistycznego leczenia mogą one zakończyć się śmiercią.
Ryzyko dla zdrowia niosą także: zespół larwy skórnej wędrującej, choroba Chagasa, błonica, polio, tężec, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typów A i B, a także inne choroby pasożytnicze, takie jak zakażenie włosogłówką czy węgorkiem jelitowym. Ich obszary występowania oraz odmiany różnią się w zależności od rejonu świata – niektóre występują endemicznie tylko w Afryce, w przypadku innych największego ryzyka doświadczymy np. w Azji Południowo-Wschodniej.
Wszystkie łączy jedno: co do zasady doskonale rozwijają się w temperaturze powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, dlatego ostrożność należy zachować we wszystkich krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Szczepić się przed podróżą?
Tylko na niektóre z egzotycznych chorób można uodpornić się przed wyjazdem. Poza błonicą i tężcem, na które szczepienia są w Polsce obowiązkowe, możemy szczepić się na żółtą gorączkę, WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, zakażenia meningokokowe oraz japońskie zapalenie mózgu.
Szczepienie na żółtą gorączkę wymagane jest w wielu krajach tropikalnych i bez potwierdzenia tego faktu (wpisu w Międzynarodowej Książeczce Szczepień) nie uda nam się przekroczyć granicy. Przyjęcie pozostałych zazwyczaj nie jest obowiązkowe, ale bardzo często zalecane.
O zabezpieczeniu się pomyślmy co najmniej 2-3 miesiące przed wyjazdem. To okres, w którym powinniśmy udać się na konsultację lekarską, zaszczepić i uzyskać odporność. Pamiętajmy, że niektóre szczepionki wymagają przyjęcia więcej niż jednej dawki w pewnych odstępach czasu.

***
Cały raport o egzotycznych podróżach przeczytasz w listopadowym wydaniu magazynu „Podróże”.


Więcej travelblogów Dołącz do Olneo!

Wszystko co musisz wiedzieć o wakacjach last minute


Last minute jest tanie PRAWDA. Wycieczki w ofertach last minute są dużo tańsze niż te same oferowane wcześniej w regularnej cenie.  Przy odrobinie szczęścia można pojechać na zagraniczne wakacje nawet za pół ceny.  Podyktowane to jest faktem,...

Czytaj więcej

Szukasz wakacyjnych miejsc gdzie unikniesz tłumów podczas wakacji – oto nasze propozycje


Chcesz odpocząć z rodziną podczas wakacji bez tłoku na plaży czy ciągłego hałasu? W okresie urlopowym nie jest to łatwe, kiedy większość z nas chce zabrać dzieci na udany wyjazd. Często popełniamy błąd wybierając znane i popularne miejsca wypoczynku. Sprawdź gdzie wyjechać, by odpocząć bez tłumu...

Czytaj więcej