Podróżowanie od krajów arabskich z roku na rok staje coraz popularniejsze. Wystarczy spojrzeć na fale turystów każdego roku zalewające Turcję czy Dubaj. Wiele z tych państw boryka się z często krzywdzącymi stereotypami. Przed wyjazdem do krajów arabskich warto jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Odwiedzanie meczetów
Podróżując do kraju arabskiego najprawdopodobniej odwiedzisz przynajmniej jeden meczet. Większe i bardziej znane meczety można zwiedzać z przewodnikiem. Pamiętaj, że kobiety wchodzące do środka muszą zakryć włosy i ukryć jak najwięcej skóry. Mężczyźni z kolei powinni zwiedzać meczet w długich spodniach, nie mogą być one jednak zbyt obcisłe. Należy pamiętać także o tym, że przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć buty.
Podróżowanie z partnerem lub partnerką
Muzułmańskie pary zazwyczaj nie okazują sobie uczuć publicznie, aby zachować szacunek wobec innych ludzi w ich otoczeniu. Jeśli chcecie uniknąć nieprzyjemnych komentarzy lub spojrzeń dobrze będzie powstrzymać się od spacerowania za rękę lub całowania się i przytulania w miejscach publicznych. Choć nie jest to regułą, wiele hoteli w bardziej konserwatywnych krajach muzułmańskich nie pozwala niezamężnym parom spać w jednym pokoju. Przed rezerwacją należy upewnić się czy zakaz nie obowiązuje w danym miejscu noclegowym.
Pij, ale nie upijaj się
W większości krajów muzułmańskich i arabskich - nawet w takich miejscach jak Palestyna, Jordania czy Egipt - będziesz mógł pić alkohol. Mimo zakazu w Koranie, muzułmanom również zdarza się pić napoje wyskokowe. Bardzo źle widziane jest jednak, jeśli ktoś wypije za dużo, zacznie się słaniać na nogach lub będzie agresywny. Jest więc tak, jak w Polsce – pić można, ale z głową. Chyba nikt nie lubi, kiedy spotkanie jest zakłócane przez bójki lub głośne krzyki.
Rozmowy z lokalsami
Jeśli nie znasz za dobrze ludzi, z którymi rozmawiasz – w tym ich przekonań politycznych - najlepiej będzie unikać tematów dotyczących sytuacji w kraju. Nie zawsze będzie nieprzyjemnie, ale nadal łatwiej jest trzymać się lżejszych tematów, takich jak sport czy muzyka.
ALGIERIA
W Algierii płaci się dinarami algierskimi (DZD). Przed wyjazdem należy zabrać ze sobą euro lub dolary i wymienić je na miejscu. Podróżni muszą pamiętać o tym, że w tym kraju bankomatów prawie nie ma, a karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych miejscach. W celu zarezerwowania wycieczki objazdowej po Algierii, najlepiej skorzystać z usług biur podróży polecanych przez Narodowe Biuro Turystyki. Ich lista znajduje się na stronie www.ont.dz. Aby otrzymać wizę turystyczną do Algierii musimy posiadać paszport o okresie ważności ponad sześciu miesięcy. Ponadto, do wniosku musimy dołączyć zaproszenie od osoby prywatnej lub potwierdzenie zakwaterowania na czas pobytu. Wymagane jest również ubezpieczenie podróżne. Opłata za wizę to 240 zł.
EGIPT
W Egipcie obowiązuje funt egipski (LE). Pieniądze wymienimy w kantorach, które znajdują się na terenie większości hoteli oraz przy każdej z większych ulic. Egipcjanie wolą gdy turyści płacą w dolarach niż w euro. Drobne pieniądze zawsze warto mieć przy sobie. W Egipcie ogólnie przyjęty jest zwyczaj dawania napiwków nawet za najmniejszą usługę tzw. bakszysz. Największą obawą wszystkich turystów, którzy wybierają się do Egiptu po raz pierwszy jest ‘zemsta faraona’, czyli reakcja organizmu na inną florę bakteryjną. Aby uniknąć biegunki i bólu brzucha najlepiej pić tylko przegotowaną lub butelkową wodę oraz unikać jedzenia z ulicznych straganów. Przed każdym posiłkiem należy umyć ręce. Zaleca się, aby osoby z delikatnym żołądkiem odwiedziły przed wyjazdem lekarza, który przepisze tabletki profilaktyczne. Planując wyjazd do Egiptu należy upewnić się czy posiadamy paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymagana jest również wiza, którą można kupić w konsulacie Egiptu lub na lotnisku. W ambasadzie za dokument zapłacimy 90 zł, na miejscu 15 USD.
MAROKO
Walutę Marokańską jest dirham marokański (MAD). Można ją nabyć jedynie w Maroku.Należy więc pamiętać o tym, żeby przed wyjazdem wymienić złotówki na euro. Walutę najlepiej wymieniać tylko w pewnych miejscach, takich jak poczta, bank lub kantor w hotelu. Jak w każdym kraju afrykańskim, targowanie się jest normą. Prawie nigdzie nie ma wywieszek z określoną ceną. Wielu sprzedawców posługuje się kalkulatorami. Handlarze nie znają w większości języka angielskiego, a to ułatwia im komunikowanie się z klientem. W odróżnieniu do większości krajów arabskich, wjeżdżając na Terytorium Maroka nie potrzebujemy wizy, wystarczy nam paszport. Pozwolenie na pobyt jest potrzebne tylko w przypadku, gdy planujemy zostać dłużej niż 90 dni.
TUNEZJA
Walutą w Tunezji jest dinar (TD). Dinarów tunezyjskich nie można wwozić ani wywozić z kraju. Oznacza to, że turyści mogą wymienić pieniądze dopiero po przyjeździe do Tunezji. W całym państwie bez problemu wymienimy dinary tunezyjskie na funty brytyjskie i dolary amerykańskie. Poruszając się po miastach należy zachować ostrożność. W Tunezji większość kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Nierzadko samochody jadą pod prąd. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie nie mają obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Polacy wybierający się do Tunezji na krócej niż 90 dni nie muszą mieć wizy. Wystarczy paszport, którego ważność przekracza 3 miesiące.
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (DUBAJ)
Walutą obowiązującą w Dubaju jest dirham (AED). Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najkorzystniej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro, a następnie wymienić ja na miejscu na lokalną walutę. Należy pamiętać o tym, że ceny na lotnisku często są sporo zaniżane. Dubaj słynie z zakupów oraz plaż. Nuda? Nic bardziej mylnego! Zakupy możemy zrobić w Dubai Mall, czyli największym centrum handlowym na świecie. To nie koniec największych z największych. Panoramę miasta i okolic najlepiej podziwiać z punktu widokowego Burdż Chalifa – najwyższego hotelu na świecie. Od 2014 roku Polacy wybierający się przykładowo do Dubaju nie muszą posiadać wizy. Wystarczy paszport. Dodatkowo kusi fakt, że linie lotnicze oferują coraz więcej z bezpośrednich połączeń z Polski do tego bogatego państwa
Malwina Kowalczyk
Boże co to za bajki książkowe???? Byłam w wielu z tych krajów i większość z tego co tu napisane to ktoś przepisał ze starych, nieaktualnych ksiąg... nie wiem od czego zacząć żeby skorygować te bajki??? Najlepiej nie jedzcie do tych miejsc bo tam nie szanują turystów, brud, oszustwa, łóżka tylko małżeńskie oprócz przystawek . Hotele zamykają mimo że mamy opłacony w nim pobyt. Potem po ok. 2 w nocy szukają piloci dla nas noclegów, w głuchej dziczy. Maroko omijać wielkim łukiem. mafie taksówkowe wywożą cię tam gdzie Oni chcą a nie ty. Wyzywają handlarze uliczni , jak nie chcesz od dni coś kupić.... Tunezja umiera, agonie tego kraju widać wszędzie .Nie byłam tylko w Algierii , więc się nie wypowiadam.Marek
W Maroku byłem 2 razy 2017 r. i 2018 r. i chętnie jeszcze tam pojadę, bo tam szanują turystów, są mili i pomocni, nawet jak nie znają angielskiego, to rozumieją o co chodzi: Tubylec napisał mi tartkę po arabsku ze wskazówkami, bo nie umiał mówić po angielsku. Kartka z arabską nazwą okazała się świetnym drogowskazem ,bo każdy ją rozumiał i nawet na migi to pokazał, więc doszedłem bez problemu. Kiedy indziej spóźniłem się na autobus - na dworcu autobusowym w kasie od razu wymienili mi bilet na następne połączenie i to zupełnie bezpłatnie oraz dali mi przewodnika, który mnie zaprowadził do właściwego autobusu, abym nie musiał szukać sam po zatłoczonym parkingu. Tacy mili ludzie. Co prawda lubią targować i zawyżać cenę, ale później na zachętę dają upust, a kto zna francuski może wytargować konkretne rabaty po 50% - naprawdę warto, bo sprzedają też wartościowe rękodzieło mosiężne, biżuterię srebrną, dywany. Mają dobre i tanie jedzenie, szczególnie owoce są niesamowicie smaczne w tym kraju, więc polecam wrzesień, gdy są już dojrzałe jabłka, których koniecznie trzeba spróbować. A sok pomarańczowy nie ma sobie równych - najlepszy na świecie! Można wspaniale wypocząć, zakupić tanio na miejscu dodatkowe wycieczki (są znacznie taniej niż gdyby rezerwować je przez internet) jedyne czego trzeba się obawiać, to żeby się za szybko nie skończył urlop... Sezon wysokich cen zaczyna się dopiero zimą, bo wtedy przyjeżdżają tam Europejczycy i nieco szastają pieniędzmi, co podbija ceny dla turystów. Jednak Polacy zawsze mogą liczyć na zrozumienie u tubylców i niższe ceny, bo oni znają ekonomię jak mało kto. Niestety pandemia zamknęła ten kraj dla turystów na kilka lat z uwagi na duże obostrzenia - obecnie zniesione, więc przypuszczalnie wkrótce pojawią się połączenia lotnicze tam - warto skorzystać.Magazyn „Podróże” partnerem serwisu Olneo.pl
Magazyn „Podróże” od 20 już lat inspiruje i dostarcza praktycznych informacji dla osób ciekawych świata, dlatego bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy...
Planowanie podróży, czyli jak zwiedzać świat
Przewodnik dla Nowoczesnego Podróżnika Zwiedzanie świata to nie tylko przygoda, ale także sztuka, która wymaga odpowiedniego przygotowania i podejścia. Podróżowanie...