Zdjęcie zastępcze ©Olneo.pl
Boliwia - La PAZ i wokół Jeziora Titicaca
Album: | Boliwia |
Dodano: | 21/02/2021 |
Odsłon: | 1470 |
Polubienia: | Pokaż |
Komentarze: | 0 |
Sardynia - piękna wyspa
Rejs na NORDKAPP
ZEA - część I - DUBAJ
ZEA - część II - ABU DHABI
ZEA - część III - SHARJAH
ZEA - część IV - FUJARRAH
Oman - część V - MUSKAT, NAKHAL, SAHAR i wypoczynek
Katar, DOHA w kilka godzin
Egipt, od ABU SIMBEL do Aleksandrii
Rejs wokół Wysp Kanaryjskich
Polska, Beskid Wyspowy
Wietnam, częśc I - CHO CHI MINH, rz. Mekong i Sajgon
Wietnam, część II - świątynie i pagody
Wietnam, część III - DA LAT i NHA TRANG
Wietnam, część IV - wypoczynek i atrakcje w MUi NE
Iran - kraj pełen tajemnic
Chiny, część I - Pekin i Wielki Mur
Chiny, część II - Suzhou i Tongli
Panoramy i krajobrazy na trasie rejsu na NORDKAPP
Chiny - część III - Szanghaj
Chiny, część IV - GUILIN i YANGSHAO
Chiny, część V - KANTON i Wyspa SHAMIAN
Chiny, część VI - Zhuhai i MAKAU
Chiny, część VII - HONG KONG
Safari, Masaje i "spacer" po Oceanie Indyjskim, wypoczynek
Gruzja część I - Tibilisi i Mccheta, Gruzińka Droga Wojenna,
Gruzja, część II - Signagi i monastyr Badbe + Jaskinia Prometrusza + Kutaisi i Borżomi + Uplisciche i Gori
Nie tylko Erewań
Kreta
Butrint i Saranda
KORFU
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE- SAINT LUCIA
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Barbados
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Martynika.
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Saint Kitts
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Antyle Holenderskie
Rejs po Morzu Karaibskim - Wenezuela
Rejs po Morzu Karaibskim - Cartagena de Indias
Rejs po Morzu Karaibskim - Panama City i Kanał Panamski
Kuba część I - HAWANA i okolice + CIENFUEGOS
Kuba część II - od Trynidadu do Santiago de Cuba + Varadero
Meksyk, część I - od miasta Meksyk do Acapulko
Meksyk, część II od do Puebla do Palenque
Meksyk, część III od Campeche do Cankun
Boliwia - La PAZ i wokół Jeziora Titicaca
Peru, część I - z Limy do CHIVAY
Peru, część II - Kanion COLCA, Jezioro TITICACA i po drodze do Cuzco
Peru, część III - Cuzco, Machu Picchu i Święta Dolina
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część I
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część II
Sri Lanka, część I - kraj słonia i herbaty
Sri Lanka część II - przyroda i krajobrazy oraz folklor i wypoczynek
Po sąsiedzku - Bawaria
Bawaria - zamki i pałace oraz Monachium
Kalabria/Tropea - miaso na klifie - czerwiec 2021
Sycylia - Taormina, miasto w cieniu majestatycznej Etny
Wyspy Eolskie
Mallorka to nie tylo plaże
BOLIWIA
W 1825 r. proklamowano niepodległość Górnego Peru pod nazwą Bolivar, zmienioną później na Boliwia, jednego z ostatnich państw południowoamerykańskich, pozostających pod hiszpańskim zwierzchnictwem. Dziś to jeden z najbiedniejszych kraj kontynentu. Zdecydowały o tym m.in. niekorzystne warunki naturalne. Wpływają one również na różnorodność i wyjątkowość boliwijskiej przyrody, które są pełne kontrastów.
W Boliwii hoduje się udomowione już w czasach Inków lamy, z których uzyskuje się wełnę, mleko i mięso. Mieszkańcy kraju najczęściej ubierają się w tradycyjne stroje wykonane z wełny lam.
Simon Boliwar (1783-1830) to najwybitniejszy przywódca walk o niepodległość państw Ameryki Południowej. Z pochodzenia był Wenezuelczykiem. Stał na czele powstań w 1810, 1813 i 1817 roku, a później brał udział w walkach o wolność Ekwadoru, Peru i Boliwii (1822-1824). Mrzeył o federacji wszystkich południowoamerykańskich republik.
1. Jezioro TITICACA – położone na wysokości 3812 m n.p.m. jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Ma 195 km długości i ok. 100 km w najszerszym miejscu, a jego głębokość to 304 m. Wpada do niego 25 rzek, a wypływa tylko jedna.
Nazwa jeziora pochodzi z języka keczua: titi oznacza pumę, a coca – miejscowy gatunek zająca. Jeziora kształtem swym przypomina te dwa zwierzęta. Jego powierzchnia wynosi 8300 km2 i położone jest na terytorium Peru I Boliwii.
2. COPACABANA – małe miasteczko położone tuż przy granicy Boliwii z Peru, nad Jeziorem Titicaca na wysokości 3841 m n.pm. w Departamencie La Paz.
Bazylika Matki Bożej z Copacabana to XVI-wieczna hiszpańska świątynia kolonialna z wizerunkiem Virgen de Copacabana. Matka Boża z Copacabana jest patronką Boliwii. Ciekawym obrządkiem jest święcenie samochodów w dniu św. Krzysztofa. Samochody podjeżdżają ubrane kolorowe kwiaty. Są też święcone modele samochodów przyniesione przez wiernych, tych którzy o nich marzą. Podobnie wygląda też święcenie modeli przyszłych domów.
3. Góry - Kordyliera Królewska, otrzymały nazwę przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy na tereny dzisiejszej Boliwii przybyli połowie XVI wieku i oniemieli z wrażenia, widząc ośnieżone szczyty, które wznosiły się dumnie ponad potężnym płaskowyżem Altiplano. To właśnie oni nadali pasmu nazwę Cordillera Real. Miejsce to było równie ważne dla rdzennych mieszkańców, Indian Aymara. Dziś góry nie straciły nic ze swego starożytnego piękna. Nadal przykuwają wzrok wspinaczy z całego świata ze względu na łatwy dostęp z La Paz oraz bardzo dobre warunki. Rozciągają się niemal od samego brzegu jeziora Titicaca na zachodzie i majestatycznego masywu Illampu i Ancohuma po wspaniałą południową ścianę najwyższego szczytu w paśmie – Illimani, górującego nad boliwijską stolicą.
4. La Paz, administracyjna stolica Boliwii, położona jest w znacznej części na wys. 4000 m n.p.m., co czyni to miasto najwyższą stolicą świata! Ze względu na swoje górskie położenie, wygląda nader malowniczo, zachęcając do eksplorowania jego stromych, splątanych uliczek i zgubienia się w ich gąszczu. Niezwykle barwne dzielnice, pełne kolorowych domów, straganów i warsztatów, ukazują Amerykę Południową w jej naturalnym blasku. Boliwia ma dwie stolice. Druga znajduje się w położonym na południe od La Paz - Sucre. Boliwia najbardziej indiański kraj kontynentu Ameryki Południowej.
- Targ Czarownic - ukryty w plątaninie kilku uliczek. jest pełen tajemnic, dziwactw oraz praktykowanych guseł, które przetrwały i nadal są żywe, tak jak dawne wierzenia i tradycje, które po dzień dzisiejszy towarzyszą religii katolickiej. Starsze Panie, ubrane są w charakterystyczny strój dla Indian Keczua. Półki uginają się od produktów na bazie koki. Cukierki, herbatka, liście koki do żucia. Koka tutaj nie jest traktowana miarą europejską - nie jest narkotykiem, a raczej preparatem pomagającym przetrwać. Nie ma działań halucynogennych, a lecznicze zastosowanie. Pomaga organizmowi adaptować się w trudnych warunkach - łagodzi objawy choroby wysokociśnieniowej, poprzez regulowanie ciśnienia.
Innym swoistym specjałem, rozsławionym już na cały świat są płody lam. Boliwijczycy wierzą, że zamurowane w fundamenty nowo budowanego domu przyniosą szczęście, pieniądze i powodzenie całej rodzinie. Na targu roi się też od podwieszonych wysoko ususzonych lam. Widok drastyczny, a zwyczaj mocno kontrowersyjny.
- Księżycowa Dolina – swym krajobrazem przypomina księżyc. Piaskowe skały, przez miliony lat poddane “wodnej obróbce”, dziś przypominają kosmiczne kształty.
5. TIAHUANACO – pozostałości kultury - państwa, które znajdowało się w pobliżu jeziora Titicaca. Tajemnicze ruiny architektoniczne zamieszkałych tu ludzi, odzwierciedlają wyrafinowaną cywilizację, która prawdopodobnie była zamieszkana już III wieku p.n.e. Uważa się, że kultura Tiahuanaco osiągnęła swój szczyt między 500 a 900 rokiem n.e., w którym zdominowała większość południowych Andów i nie tylko. Pozostawione struktury świadczą o zaawansowanym rozwoju tej kultury.
kraj pełen tajemnic i orginalności.