Zdjęcie zastępcze ©Olneo.pl
Kuba część I - HAWANA i okolice + CIENFUEGOS
Album: | Kuba |
Dodano: | 27/01/2021 |
Odsłon: | 1404 |
Polubienia: | Pokaż |
Komentarze: | 0 |
Sardynia - piękna wyspa
Rejs na NORDKAPP
ZEA - część I - DUBAJ
ZEA - część II - ABU DHABI
ZEA - część III - SHARJAH
ZEA - część IV - FUJARRAH
Oman - część V - MUSKAT, NAKHAL, SAHAR i wypoczynek
Katar, DOHA w kilka godzin
Egipt, od ABU SIMBEL do Aleksandrii
Rejs wokół Wysp Kanaryjskich
Polska, Beskid Wyspowy
Wietnam, częśc I - CHO CHI MINH, rz. Mekong i Sajgon
Wietnam, część II - świątynie i pagody
Wietnam, część III - DA LAT i NHA TRANG
Wietnam, część IV - wypoczynek i atrakcje w MUi NE
Iran - kraj pełen tajemnic
Chiny, część I - Pekin i Wielki Mur
Chiny, część II - Suzhou i Tongli
Panoramy i krajobrazy na trasie rejsu na NORDKAPP
Chiny - część III - Szanghaj
Chiny, część IV - GUILIN i YANGSHAO
Chiny, część V - KANTON i Wyspa SHAMIAN
Chiny, część VI - Zhuhai i MAKAU
Chiny, część VII - HONG KONG
Safari, Masaje i "spacer" po Oceanie Indyjskim, wypoczynek
Gruzja część I - Tibilisi i Mccheta, Gruzińka Droga Wojenna,
Gruzja, część II - Signagi i monastyr Badbe + Jaskinia Prometrusza + Kutaisi i Borżomi + Uplisciche i Gori
Nie tylko Erewań
Kreta
Butrint i Saranda
KORFU
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE- SAINT LUCIA
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Barbados
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Martynika.
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Saint Kitts
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Antyle Holenderskie
Rejs po Morzu Karaibskim - Wenezuela
Rejs po Morzu Karaibskim - Cartagena de Indias
Rejs po Morzu Karaibskim - Panama City i Kanał Panamski
Kuba część I - HAWANA i okolice + CIENFUEGOS
Kuba część II - od Trynidadu do Santiago de Cuba + Varadero
Meksyk, część I - od miasta Meksyk do Acapulko
Meksyk, część II od do Puebla do Palenque
Meksyk, część III od Campeche do Cankun
Boliwia - La PAZ i wokół Jeziora Titicaca
Peru, część I - z Limy do CHIVAY
Peru, część II - Kanion COLCA, Jezioro TITICACA i po drodze do Cuzco
Peru, część III - Cuzco, Machu Picchu i Święta Dolina
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część I
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część II
Sri Lanka, część I - kraj słonia i herbaty
Sri Lanka część II - przyroda i krajobrazy oraz folklor i wypoczynek
Po sąsiedzku - Bawaria
Bawaria - zamki i pałace oraz Monachium
Kalabria/Tropea - miaso na klifie - czerwiec 2021
Sycylia - Taormina, miasto w cieniu majestatycznej Etny
Wyspy Eolskie
Mallorka to nie tylo plaże
KUBA
Kolumbowi, który przybył tu w 1492 roku, jawiła się mu jako najpiękniejsza kraina na Ziemi. Był zachwycony egzotyczną naturą i rdzenną ludnością, którą mylnie wziął za mieszkańców Indii. Odkrywca powracał jeszcze dwukrotnie. Kiedy śladem Kolumba podążyli hiszpańscy konkwistadorzy i misjonarze, prastare plemiona Guanahataberów, Tainów i Sibonejów zostały zaprzęgnięte do niewolniczej pracy.
Kolonia hiszpańska dopiero po upływie pięciu wieków i 40-letniej walce o niepodległość, zdołała zrzucić jarzmo hiszpańskiej Korony. Na początku lat 90-ch Kuba otworzyła się dla turystów.
Mimo pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, naturalne warunki, zabytki architektury oraz egotyczna kultura i muzyka sprawiają, że Kuba jest krajem atrakcyjnym turystycznie, zwana w przeszłości Paryżem Karaibów. Pozostaje nadal jednym ze skansenów komunizmu. Jest też wymarzonym miejscem na urlop, z białym piaskiem nad turkusową wodą i ekskluzywnymi ośrodkami.
1. Hawana – to ukochane miasto Ernesta Hemingwaya, miejsce niezwykle tajemnicze, nostalgiczne pachnące kubańskimi cygarami i tętniące gorącymi rytmami salsy, rumby i tanga. Hawana jest największym miastem Antyli i jednym trzech portów Zatoki Meksykańskiej po Nowym Orleanie (USA) i Varacuz (Meksyk).
Habana Vieja – najstarsza część miasta położona jest nad Zatoką Hawańską (odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej) z zabudową w stylu kolonialnym, fortyfikacjami i wąskimi ulicami. Dzielnica jest jednak bardzo zaniedbana i zniszczona; ulice są wyboiste a chodniki dziurawe. W budownictwie zwłaszcza sprzed rewolucji, wpływy architektury hiszpańskiej z dodatkiem własnych elementów zdobniczych widać w tzw. baroku kubańskim. Widoczne jest to na frontonie Catedral de la Habana, której budowa zakończona została w 1777 roku. Legenda głosi, że została usytuowana na miejscu spoczynku Krzysztofa Kolumba. W 1998 roku tutaj właśnie, Jan Paweł II odprawił swoja ostatnią Mszę Świętą podczas pielgrzymki do Ameryki Środkowej.
El Castilo de la Real Fuerza – to jedna z najstarszych fortec na kontynentach amerykańskich, - pochodzi z 1577 roku. Ponadto do obrony Hawany służyły twierdze El Morro i fort Cabana, po drugiej stronie z de Entrada/
Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya. Ten amerykański pisarz stał się legendą miasta. Jemu poświęcono pokój nr 511 w hotelu Ambos Mundos i kultowy El Floridita.
Ponadto sporą atrakcją jest najstarszy plac - Plaza de Armas i Bulwar Paseo, przy którym znajdują się El Capitolio, Teatr im Frederica i luksusowy hotel Inglatera.
Głowną atrakcją Nowej Hawany jest promenada Malecón, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, przy której zlokalizowany został ekskluzywny hotel Nacinal de Cuba, często odwiedzany gwiazdy estrady Nat King Cole czy Maurice Chevalier.
Inną atrakcją turystyczną jest też Plaza de la Revolucion.
2. PINAR del RIO - kubańskie zagłębie tytoniu, różni się od pozostałych części kraju krajobrazami i atmosferą. W okolicach Doliny Viňales dominują góry o spłaszczonych wierzchołkach, a u ich podnóża żyzne pola, na których rośnie najlepszy na świecie tytoń – marzenie koneserów cygar od Paryża po Nowt Jark. Pogodny i spokojny rytm życia mieszkańców, wg kubańskiego intelektualisty Fernanda Ortiza, ma poważny wpływ i związek z produkcją cygar, których cały proces powstawania od zbiorów po zwijanie wykonywany jest ręcznie.
Tropikalny klimat panujący pośród tropikalnego lasu na obszarze Sierry przyczynił się do utworzenia ogrodu orchidei. Na ogromnym terenie pośród tropikalnego lasu rośnie 700 odmian kwiatów w tym ok. 200 gatunków spotykanych tylko wtej strefie klimatycznej.
3. CIENFUEGOS - miasto pełne uroku, najpierw nosiło nazwę Fernandina de Jagua na cześć hiszpańskiego Króla. Od 1819 roku jednak nosi aktualną nazwę – Cienfuegos, na cześć hiszpańskiego gubernatora, który zachęcał Francuzów do osiedlania się w tej okolicy.
W 1819 roku francuski emigranta Don Luis D´Clouet zaprosił na Karaiby 40 rodzin z Filadelfii, Nowego Orleanu i Bordeux we Francji, by zacząć rozwijać miasto. To jedyne na Kubie miasto założone przez Francuzów. Niestety, w 1821 roku Cienfuegos nawiedził ogromny huragan, który zniszczył dotychczasowe prace. Jednak uparci mieszkańcy nie poddali się i zaczęli wszystkie prace od początku.
Swój rozkwit Cienfuegos zawdzięcza trzcinie cukrowej, a konkretnie handlowi cukrem. Po Rewolucji (1959 r.), głównie wsparciu ZSRR, Cienfuegos stało się ważnym portem, a w reformie w 1976 roku zostało administracyjnym centrum Prowincji Cienfuegos. Postacią, która rozsławiła Cienfuegos był m.in. Benny More – pra pra wnuczek króla Kongo, który w jednej ze swych piosenek śpiewał, że Cienfuegos to najlepsze miasto, które najbardziej mu się spodobało – „Cienfuegos es la ciudad que más me gusta a mi”. Artysta zmarł w 1963 roku, a na jego pogrzeb przyszło 100 000 ludzi.
Palacio de Valle bogactwo stylów zachwyca i cieszy oczy przybywających do Punta Gorda turystów. Niestety właściciel pałacu Ascisclo del Vale, któremu tak bliski był mauretański styl architektury, cieszył się swoim dziełem tylko 3 lata ponieważ zmarł w 1920 roku. Dwa lata później jego rodzina opuściła pałac i osiedliła się w Hiszpanii.
Muzeum Playa Giron - Playa Girón znajduje się w obszarze Ciénaga de Zapata (Bagno Zapata) - jednych z najrozleglejszych na świecie obszarów podmokłych. W kwietniu 1961 Playa Girón była jednym z miejsc desantu uzbrojonych przez CIA kubańskich emigrantów w czasie Inwazji w Zatoce Świń, zamierzających obalić reżim Fidela Castro. Po 72 godzinach walk, Playa Girón była ostatnim skrawkiem lądu, na którym kontynuowały walkę i z którego wycofały się niedobitki brygady inwazyjnej. Dziś znajduje się tu 'Museo Girón', upamiętniające tamte wydarzenia.
warto było zobaczyć ostanią ostoję głębokiego socjalizmu