Zdjęcie zastępcze ©Olneo.pl
Peru, część I - z Limy do CHIVAY
Album: | Peru |
Dodano: | 23/02/2021 |
Odsłon: | 1537 |
Polubienia: | Pokaż |
Komentarze: | 5 |
Sardynia - piękna wyspa
Rejs na NORDKAPP
ZEA - część I - DUBAJ
ZEA - część II - ABU DHABI
ZEA - część III - SHARJAH
ZEA - część IV - FUJARRAH
Oman - część V - MUSKAT, NAKHAL, SAHAR i wypoczynek
Katar, DOHA w kilka godzin
Egipt, od ABU SIMBEL do Aleksandrii
Rejs wokół Wysp Kanaryjskich
Polska, Beskid Wyspowy
Wietnam, częśc I - CHO CHI MINH, rz. Mekong i Sajgon
Wietnam, część II - świątynie i pagody
Wietnam, część III - DA LAT i NHA TRANG
Wietnam, część IV - wypoczynek i atrakcje w MUi NE
Iran - kraj pełen tajemnic
Chiny, część I - Pekin i Wielki Mur
Chiny, część II - Suzhou i Tongli
Panoramy i krajobrazy na trasie rejsu na NORDKAPP
Chiny - część III - Szanghaj
Chiny, część IV - GUILIN i YANGSHAO
Chiny, część V - KANTON i Wyspa SHAMIAN
Chiny, część VI - Zhuhai i MAKAU
Chiny, część VII - HONG KONG
Safari, Masaje i "spacer" po Oceanie Indyjskim, wypoczynek
Gruzja część I - Tibilisi i Mccheta, Gruzińka Droga Wojenna,
Gruzja, część II - Signagi i monastyr Badbe + Jaskinia Prometrusza + Kutaisi i Borżomi + Uplisciche i Gori
Nie tylko Erewań
Kreta
Butrint i Saranda
KORFU
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE- SAINT LUCIA
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Barbados
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Martynika.
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Saint Kitts
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Antyle Holenderskie
Rejs po Morzu Karaibskim - Wenezuela
Rejs po Morzu Karaibskim - Cartagena de Indias
Rejs po Morzu Karaibskim - Panama City i Kanał Panamski
Kuba część I - HAWANA i okolice + CIENFUEGOS
Kuba część II - od Trynidadu do Santiago de Cuba + Varadero
Meksyk, część I - od miasta Meksyk do Acapulko
Meksyk, część II od do Puebla do Palenque
Meksyk, część III od Campeche do Cankun
Boliwia - La PAZ i wokół Jeziora Titicaca
Peru, część I - z Limy do CHIVAY
Peru, część II - Kanion COLCA, Jezioro TITICACA i po drodze do Cuzco
Peru, część III - Cuzco, Machu Picchu i Święta Dolina
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część I
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część II
Sri Lanka, część I - kraj słonia i herbaty
Sri Lanka część II - przyroda i krajobrazy oraz folklor i wypoczynek
Po sąsiedzku - Bawaria
Bawaria - zamki i pałace oraz Monachium
Kalabria/Tropea - miaso na klifie - czerwiec 2021
Sycylia - Taormina, miasto w cieniu majestatycznej Etny
Wyspy Eolskie
Mallorka to nie tylo plaże
PERU
Niegdyś potężne imperium Inków, nazywane „krajem złota”, zainteresowało pierwszych konkwistadorów. Plądrowane, grabione i równane pozostawiło świadectwa swej wielkości: ruiny świątyń twierdz obronnych, nekropolie i rysunki naskalne. Obecnie kraj potomków Tupaca Amaru nie przypomina dawnego imperium, ale przyciąga tajemniczością i pięknem.
Paru jest trzecim co do wielkości krajem Ameryki Południowej.
Na obszarze Peru wyróżnia się trzy duże regiony rozciągające się południkowo.
Jednym z nich jest wybrzeże – Costa, obejmujące pas lądu o szerokości 50-70 km między Oceanem Spokojnym a Kordylierą Andów Peruwiańskich. Jest to przeważnie teren pustynny. W części północnej znajduje się pasmo Kordyliery Nadbrzeżnej o wys. do 1000 m n.p.m. i pustynia Sechura, która ostrą krawędzią opada do oceanu.
Drugim regionem są góry Sierra, położone w środkowej części kraju. Tworzą je trzy łańcuchy górskie, ciągnące się na szerokości 250-400 km; są to Kordyliera Zachodnia z najwyższym szczytem Peru – Huascarán 6768 m n.p.m., Kordyliera Środkowa i łagodna Kordyliera Wschodnia z rozległymi płaskowyżami, nad którym wznoszą się wygasłe i czynne wulkany.
Trzecim regionem jest Montania, zwaną też Amazonią Peruwiańską. Obejmuje południowo-wschodnie łańcuchy andyjskie z zalesionymi równinami wchodzącymi w skład Niziny Amazonki. W Andach występują też jeziora polodowcowe.
1. Lima – stolica Peru, to ponad 7 mln metropolia o rozległej zabudowie, z uwagi na częste trzęsienia ziemi. Mieszka tu co czwarty obywatel kraju. Przez wiele lat miasto było stolicą Królów a od 1821 roku Republiki Peru. Lima położona jest nad oceanem, a dokładniej na potężnym klifie który jest idealnym miejscem na spacer. Za jego czasów założyciela Limy - Francisco Pizzaro, stolica Peru była jednym z najbogatszych miast całej Ameryki Południowej.
Najciekawszą częścią miasta jest samo centrum - Plaza des Armas, przy której znajduje się katedra z 1555 r., zrekonstruowana po trzęsieniu ziemi w 1746. W jej surowym wnętrzu znajduje się grobowiec Francisca Pizzara. Spacerując uliczkami centrum napotkamy wiele małych parków i placów, między innymi Plac św. Marcina i Park Uniwersytecki. Uwagę zwracają też kościoły – św. Franciszka, oraz pałace, jak np. Pałac Arcybiskupi i Pałac Rządowy.
Godne polecenia są Muzeum Złota (i broni) oraz Muzeum Larco, które pokazuje inkaskie rytuały, naczynia i ozdoby. W Klasztorze św. Franciszka mieści się imponująca biblioteka z kolekcją dawnych ksiąg, a także sieć katakumb.
2. Wyspy Ballestas – grupa małych wysp w pobliżu miasta Paracas w regionie Ica, na południowym wybrzeżu Peru. Wysepki te stały się domem dla setek tysięcy ptaków; kormorany, flamingi, głuptaki, pelikany oraz pingwiny Humboldta. Na stromych skałach wylegują się olbrzymie lwy morskie.
W drodze na wyspy Ballestas można obejrzeć tzw. El Candelabro – ogromny rysunek naskalny. „Kandelabr”, olbrzymi znak świecznika, który górną częścią skierowany jest w stronę kamiennej pustyni w Nazwa. Wedle naukowców służył on niegdyś żeglarzom jako punkt orientacyjny.
3. Paracas - to miejsce na peruwiańskim wybrzeżu, gdzie Ocean Spokojny spotyka się z pustynią, a jego błękitne wody pięknie kontrastują z piaskową barwą lądu. Wysokie klify i wznoszące się nad nimi morskie ptaki sprawiają, że krajobraz Paracas jest jedyny w swoim rodzaju. Mimo surowego, pustynnego krajobrazu było zamieszkiwane już w czasach preinparcaskich. W latach 700 p.n.e. – 200 n.e. półwysep Paracas oraz tereny między rzekami Ica i Pisco zamieszkiwane były przez ludność kultury Paracas. Zachowało się wiele grobowców w formie podziemnych grot, w których oprócz mumii znaleziono ceramikę i tkaniny z typowymi dla tej kultury geometrycznymi wzorami. Te ostatnie tkano z bawełny lub z wełny alpak pochodzącej z Andów. Kolejną charakterystyczną cechą kultury Paracas są zdeformowane, wydłużone czaszki oraz dowody na przeprowadzane trepanacje.
4. Płaskowyż Nazca – kryje w sobie wiele tajemnic i powodów do sensacyjnych spekulacji jakie w kryją w sobie tajemnicze Linie Nazca – przedziwne geoglify, figury zwierząt widoczne tylko z dużej wysokości z pokładu awionetki. Ich szczegółowy opis zawdzięczamy niemieckiej matematyczce Marii Reiche, która podczas II wojny światowej, uciekła z przesiąkniętej hitlerowską ideologią ojczyzny. Badaczka przez wiele lat życia studiowała znaczenie i historię geoglifów, z których większość tajemniczych znaków jest dziełem Indian Paracas i Nazca z okresu od 900 r. p.n.e. do 600 r. n.e. oraz Indian Huari z VII wieku. Uczeni nadal nie znaleźli odpowiedzi na pytania; kto, dla kogo i w jakim celu stworzył te olbrzymie, nawet 60 metrowe figury?
5. Arequipa – położona na wysokości 2325 m n.p.m., przypomina szachownicę; domy z jasnego wulkanicznego tufu i krzyżujące się pod kątem prostym ciemne brukowane uliczki. Należy do do najbardziej niezwykłych miast na świecie. Leży na skraju wielkiego płaskowyżu Altiplano. Wysoko nad nim górują trzy potężne wulkany; El Misti (5835 m n.p.m.). Po jego lewej stronie jest jeszcze potężniejszy Chachani (6075 m.), dalej mamy Pichi Pichi (5571 m.) Właśnie w majestacie tych trzech olbrzymów została zbudowana Arequipa, drugie największe miasto Peru. Powszechna jest w kraju nazwa – Białe Miasto.
- Cloisters of The Company, (Klasztor Jezuitów Towarzystwa Jezusowego) Kompleks, na który składają się budowle wzniesione przez jezuitów dla celów sakralnych i bytowych, jest reprezentacyjnym zabytkiem XVII-wiecznej architektury sakralnej (1660). Sam kościół wyrasta ze środka zabudowań. Został zaprojektowany w 1573 roku przez Gaspara Baeza i zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1584 roku. Obecna konstrukcja pochodzi z 1650 roku.
- miasto znane jest z kolonialnej architektury pochodzącej z XVI i XVII wieku. Hiszpańscy y konkwistadorzy przywieźli ze sobą barok i wpływy architektury mauretańskiej. Najbardziej barwnym temtego okresu jest klasztor św. Katarzyny. Przez prawie 400 lat zakonnice i obsługa mieszkała w klasztorze nie wychodząc na zewnątrz. Nie było do niego żadnego dostępu. Wewnątrz znajdują się dziedzińce, prywatne pokoje modlitewne, wirydarze z krużgankami, patia fontannami i krucyfiksami. W całym klasztorze, niemal w każdym zakątku kwitną pelargonie tworząc nie powtarzalny klimat. Zwiedzającym klasztor został udostępniony w 1970 roku.
6. po drodze z Arequipa do CHIVAY, to pełna wrażeń podróż przez Andy z zapierającą dech w piersiach panoramą na szczyty. Z wysokości 2325 m n.p.m., na której leży Arequipa, przemieszczamy się na wysokość 4910 m, by następnie zjechać ponad 1000 m niżej do doliny Colca, w której leży miasteczko Chivay.
7. CHIVAY - miasteczko położone nad brzegiem rzeki Río Colca, w pobliżu kanionu Colca. Atrakcją turystyczną są gorące źródła La Calera, położone 3,5 km na północny wschód od miasta.
Super ciekawa wycieczka - POLECAM!
Komentarze:
26/11/2021
Piotr:
A to z kolei zdjęcie: https://olneo.pl/images/blogs/1002/Fhr98K6wwTmSt74.jpg w lepszej jakości znajduje się tutaj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Volcano_Misti%2C_Peru.jpg26/11/2021
Piotr:
Kolejne zdjęcie: https://olneo.pl/images/blogs/1002/q2YV9oFpxtiYyIZ.jpg ściągnięte z: https://www.tripadvisor.com.pe/AttractionProductReview-g294313-d12560979-Afternoon_Arequipa_Walking_tour-Arequipa_Arequipa_Region.html26/11/2021
Piotr:
Zdjęcie: https://olneo.pl/images/blogs/1002/x6orkas2dpoppZS.jpg wykonał Alex Zanuccoli, łatwo sprawdzić: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kandelabr_z_Paracas#/media/Plik:Paracas_Candelabra_-_Ica,_Peru.jpg Pytam kolejny raz Administrację: jak długo jeszcze działalność tego użytkownika będzie tu tolerowana!?26/11/2021