Meksyk, część III od Campeche do Cankun
Album: | Meksyk |
Dodano: | 13/02/2021 |
Odsłon: | 1606 |
Polubienia: | Pokaż |
Komentarze: | 1 |
Sardynia - piękna wyspa
Rejs na NORDKAPP
ZEA - część I - DUBAJ
ZEA - część II - ABU DHABI
ZEA - część III - SHARJAH
ZEA - część IV - FUJARRAH
Oman - część V - MUSKAT, NAKHAL, SAHAR i wypoczynek
Katar, DOHA w kilka godzin
Egipt, od ABU SIMBEL do Aleksandrii
Rejs wokół Wysp Kanaryjskich
Polska, Beskid Wyspowy
Wietnam, częśc I - CHO CHI MINH, rz. Mekong i Sajgon
Wietnam, część II - świątynie i pagody
Wietnam, część III - DA LAT i NHA TRANG
Wietnam, część IV - wypoczynek i atrakcje w MUi NE
Iran - kraj pełen tajemnic
Chiny, część I - Pekin i Wielki Mur
Chiny, część II - Suzhou i Tongli
Panoramy i krajobrazy na trasie rejsu na NORDKAPP
Chiny - część III - Szanghaj
Chiny, część IV - GUILIN i YANGSHAO
Chiny, część V - KANTON i Wyspa SHAMIAN
Chiny, część VI - Zhuhai i MAKAU
Chiny, część VII - HONG KONG
Safari, Masaje i "spacer" po Oceanie Indyjskim, wypoczynek
Gruzja część I - Tibilisi i Mccheta, Gruzińka Droga Wojenna,
Gruzja, część II - Signagi i monastyr Badbe + Jaskinia Prometrusza + Kutaisi i Borżomi + Uplisciche i Gori
Nie tylko Erewań
Kreta
Butrint i Saranda
KORFU
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE- SAINT LUCIA
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Barbados
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Martynika.
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Saint Kitts
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Rejs po Morzu Karaibskim - Małe ANTYLE - Antyle Holenderskie
Rejs po Morzu Karaibskim - Wenezuela
Rejs po Morzu Karaibskim - Cartagena de Indias
Rejs po Morzu Karaibskim - Panama City i Kanał Panamski
Kuba część I - HAWANA i okolice + CIENFUEGOS
Kuba część II - od Trynidadu do Santiago de Cuba + Varadero
Meksyk, część I - od miasta Meksyk do Acapulko
Meksyk, część II od do Puebla do Palenque
Meksyk, część III od Campeche do Cankun
Boliwia - La PAZ i wokół Jeziora Titicaca
Peru, część I - z Limy do CHIVAY
Peru, część II - Kanion COLCA, Jezioro TITICACA i po drodze do Cuzco
Peru, część III - Cuzco, Machu Picchu i Święta Dolina
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część I
TURCJA WSCHODNIA (dawne tereny Gruzji, Armenii, Iranu i Syrii) – historia wieków; część II
Sri Lanka, część I - kraj słonia i herbaty
Sri Lanka część II - przyroda i krajobrazy oraz folklor i wypoczynek
Po sąsiedzku - Bawaria
Bawaria - zamki i pałace oraz Monachium
Kalabria/Tropea - miaso na klifie - czerwiec 2021
Sycylia - Taormina, miasto w cieniu majestatycznej Etny
Wyspy Eolskie
Mallorka to nie tylo plaże
18. Campeche - powstało miejscu miasta Majów AH Kim Pech i przez wieki było najbogatszym miastem na Półwyspie Jukatan. Stąd przez Zaokę Meksykańską eksportowano drzewo – palo de tinte, rosnące w pierwotnej dżungli, z którego pnia pozyskiwano ciemnoczerwony barwnik do włókien oraz chicle – żywicę, używaną aktualnie do produkcji gumy do żucia. Płynące z Campeche karawele jak i samo miasto były często rabowane przez piratów. Z tego też powodu w 1663 r. władze hiszpańskie miasto otoczyło 2,5 km murem o grubości ok. 2,5 m.
Wspaniałe rezydencje z okresu dobrobytu, wciąż stanowią o uroku miasta.
19. Rezerwat Biosfery Celestyn - duży przybrzeżny rezerwat mokradeł i ostoja dzikiej przyrody dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt obejmuje jeden z największych obszarów namorzynowych w Zatoce Meksykańskiej. Rezerwat jest płytki, porośnięty roślinnością i usiany lagunami, równinami solnymi i podwodnymi zapadliskami.
Rezerwat Biosfery Celestun jest częścią delikatnego ekosystemu. Słodka woda z Jeziora Ria miesza się ze słoną wodą z Zatoki Meksykańskiej, tworząc doskonale siedlisko dostosowane do flamingów i ptactwa wodnego. Rezerwat jest domem dla ponad 300 gatunków ptaków, w tym czapli, pelikanów, czapli białej i licznej kolonii flamingów, których jest tysiące.
20. Uxmal – ośrodek ceremonialny Majów, należy do jednych z najważniejszych miejsc historycznych Meksyku. Nazwa oznacza „budowany trzy razy”, co jest związane z praktyką stosowaną dawnych kultur tego regionu, polegającej na wznoszeniu nowych obiektów na innych już istniejących. Przy badaniu konstrukcji tego miasta naukowcy wyodrębnili pięć okresów, w których powstały jego poszczególne fragmenty. Największy okres przypada na okres klasycystyczny między VI i połową X wieku.
Świątynia Wróżbity, wysoka na 38 m składa się z pięciu świątyń, budowanych na przestrzeni 300 lat. Najstarszą z nich odsłonięto częściowo podczas prac wykopaliskowych przy zachodniej stronie. Powstała w 569 r., której wejście zdobiła rzeźba przedstawiająca otwartą paszczę węża, z której wystaje ludzka głowa.
Świątynia II znajduje się wewnątrz piramidy i można się tam dostać poprzez otwór, od w górnej części wschodnich schodów. Za jej tylną ścianą mieści się przedsionek i kapliczka.
Najwyżej położona Świątynia V została zbudowana na początku X w. Składa się z trzech sal.
Czworokąt Mniszek, to zespół złożony z czterech budowli zgrupowanych wokół dziedzińca wyróżniający się dużą liczbą małych pomieszczeń, przypominających cele klasztorne.
Pałac Gubernatora, uznawany jest przez archeologów za najpiękniejszą i najbardziej okazałą budowę prekolumbijską całej Ameryki.
21. Chichén Itzá – to najrozleglejszy i najbardziej znany zespół piramid na Jukatanie. Założony został przez Majów ok. 400r. Prawie przez 600 lat przeżywało złoty okres wielkiego rozkwitu gospodarczego i kulturalnego, który został przerwany najazdem Tolteków pod wodzą Quetzalocoatla.
Zagadkowe pozostaje pochodzenie społeczności, nazywającą się Itzá.
Około 1250 r. Chichén Itzá opustoszało i przez stulecia tropikalna roślinność coraz bardziej zarastła wyludnione miasto. Archeolodzy odkryli je w 1841 r.
Najsłynniejszą budowlą jest Świątynia Kukulcana – nazwana od imienia boga Indian, nazwana również El Castillo, jest piramidą o dziewięciu schodkowato umieszczonych tarasach. Konstrukcja piramidy kryje w sobie tajemnicę opracowanej przez Majów metody pomiaru czasu wg ich kalendarza.
Głowy węży wyrzeźbione w dolnej części schodów kryją w sobie tajemnicę, którą można zaobserwować dwa rzy e roku, podczas przesilenia wiosennego (21 marca ) i jesiennego (23 września), patrząc na piramidę robią wrażenie pełzającego węża w dół, oznaczającego rozpoczęcie upraw a jesienią wąż pełza w górę, co oznacza czas zbioru plonów.
Obok piramidy znajduje się Świątynia Wojowników, do której przylega Dziedziniec Tysiąca Kolumn. Na szczycie świątyni, pomiędzy dwoma kamiennymi, masywnymi wężami stoi posąg z naczyniem na kolanach, na którym składano serca nieszczęśników, składanych w ofierze bogom.
Jednym z najbardziej intrygujących obiektów jest odrestaurowane boisko do gry w piłkę. Reguły tej rytualnej gry wciąż nie są jasne, wiadomo jedynie, że piłkę należało umieścić w jednym z dwóch pierścieni na krańcach boiska.
22. Cancún - Hotel Iberostar – dawni Majowie wierzyli, że Cancún jest garnkiem złota na końcu tęczy. Dziś wierzą, że tak jest naprawdę. Wody bez zanieczyszczeń, mieniące się w słońcu wszystkimi kolorami tęczy, rafy koralowe chroniące przed falami turkusową lagunę i białe plaże na wąskim pasie zamykającym lagunę to prawdziwy raj i beztroski wypoczynek jaki zapewniają wysokiej klasy hotele.
23. Muzyka – w Meksyku jest integralną częścią życia, czy to podczas fiesty, czy orzy zwykłym posiłku, zawsze pojawia się jakaś orkiestra. Gra się na bardzo wielu instrumentach,. Stanowi wyraz harmonijnie połączenie dziedzictwa europejskiego i tradycji muzycznych rdzennej ludności.
24. Alkohol - wyrabiany jest z agawy to tequila. Początkowo wydawał się trudny do połknięcia, ale zbiegiem lat wódka ta stała się popularna w całym kraju i zagranicą. Często jako zagryzka służą żywe białe robaki, które się najpierw połyka a popija tequlią. Próbowałem. Mi to nie smakowało. Sam alkohol jest smaczniejszy.
Meksyk zawsze był moim marzeniem
Komentarze:
20/05/2022